Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, przekazało kilka dni temu na teren gminy Ozorków za pośrednictwem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgierzu tabletki zawierające jodek potasu.

Przygotowanie tabletek z jodkiem potasu to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości.

Przyjęty plan ma jedynie charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu ze względów medycznych zostaną objęci mieszkańcy do 60. roku życia.

Jeśli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego będzie ono komunikowane w mediach, a po wydaniu zarządzenia Wojewody Łódzkiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Ozorków. Komunikaty o rozpoczęciu dystrybucji przekażemy na stronie https://www.ug-ozorkow.pl/, na Facebooku, poprzez system powiadamiania SMS oraz sołtysów i strażaków OSP w formie komunikatów głosowych. Dopiero wówczas nastąpi rozpoczęcie akcji wydawania tabletek.

Poniżej wskazane punkty dystrybucji jodku potasu zostaną uruchomione niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu o konieczności rozpoczęcia wydawania tabletek wśród ludności – niezależnie od pory dnia czy nocy.

Pamiętajmy! Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie, nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

Zasady odbioru preparatów jodowych w punktach wydawania na terenie gminy Ozorków

  1. Wydawanie preparatów jodowych następuje wyłącznie osobom dorosłym do 60. roku życia.
  2. Wydawanie preparatów jest jednorazowe.
  3. Jedna osoba może otrzymać dowolną ilość tabletek dla członków rodziny (po sprawdzeniu liczby członków rodziny w ewidencji ludności).
  4. Wydawanie preparatów jodowych będzie następowało zgodnie z kolejnością zgłoszenia się do punktu.

Załączniki:
PlikOpisRozmiar
Pobierz plik (1.jpg)Ulotka informacyjna str1 432 kB
Pobierz plik (2.jpg)Ulotka informacyjna str2 464 kB