Wojna w Ukrainie trwa. Gdy Unia Europejska nakłada na Rosję kolejne sankcje, a obywatele Ukrainy tłumnie szukają schronienia dla siebie i swoich dzieci w naszej ojczyźnie, Polacy ruszyli z pomocą i hojnie wspierają ukraińskich sąsiadów. Media społecznościowe takie jak Facebook, Instagram czy Twitter to dziś tablice ogłoszeń z ofertą pomocy. Gdybyście Państwo także chcieli wspomóc uchodźców, Gmina Ozorków prowadzi zbiórkę potrzebnych zarówno na granicy, jak i w Ukrainie rzeczy. Prosimy o zapoznanie się z najważniejszymi informacjami przed przystąpieniem do organizowania wsparcia. Informacje będziemy aktualizować na bieżąco i zamieszczać na naszej stronie oraz portalu społecznościowym facebook.com.

 


Punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy i pracodawców

W związku z zaistniałą tragiczną sytuacją na Ukrainie oraz koniecznością niesienia pomocy obywatelom tego kraju, Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu utworzył Punkt kontaktowy/informacyjny zarówno dla uchodźców, ale także dla pracodawców, tak aby w jednym miejscu możliwe było uzyskanie odpowiednich informacji:
► dla uchodźców jakiej pomocy mogą oczekiwać i w jakich instytucjach,
► dla pracodawców w jaki sposób i na jakich zasadach mogą zgłosić ofertę pracy dla obywatela Ukrainy
Punkt kontaktowy/informacyjny mieści się na terenie Urzędu w pok. 9, parter, ul. Barona 10, 95-100 Zgierz
Dane kontaktowe:
tel.: 42 714 12 67;
email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Baza Wolontariuszy

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego tworzy bazę wolontariuszy, którzy chcą zaangażować się w pomoc uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy.
Dzięki niej będziemy mogli szybko pomóc potrzebującym, którzy znajdą się w Łódzkiem. Na stronie www.lodzkie.pl/ukraina znajduje się link do formularza zgłoszeniowego, który wystarczy wypełnić i odesłać.
Prosimy w nim o podstawowe dane, kontakt i rodzaj pomocy jaką wolontariusz może zaoferować. Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie informacji o powstającej bazie, bo tylko tak szybko i sprawnie zbierzemy grono chętnych do pomocy wolontariuszy. Łódzkie Wspiera Ukrainę.


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Ozorków, ul. Wigury 14, 95-035 Ozorków

prosi mieszkańców gminy Ozorków, którzy po dniu 24 lutego 2022 r.

przyjęli w swoich domach uchodźców z Ukrainy,

o zgłaszanie tych osób do ewidencji uchodźców,

celem udzielenia ewentualnej pomocy.

Dane prosimy przekazywać pod numerem telefonu 42 277 14 51 w godzinach pracy Ośrodka


Informacje na dzień 2 marca 2022 roku


Lokum dla uchodźców

Osoby, które chcą zgłosić do wykorzystania dla potrzeb uchodźców powierzchnie mieszkaniowe do dyspozycji służb wojewody, mogą to zrobić za pośrednictwem naszego Urzędu, udzielając następujących informacji:

 • Imię nazwisko
 • Adres
 • Telefon kontaktowy
 • Oferowany rodzaj powierzchnie (dom, samodzielne mieszkanie lub pokój)
 • Szacunkową liczbę osób
 • Termin zadysponowania powierzchni od-do (lub bezterminowo)

Wskazane przez Państwa dane zostaną przekazane do dyspozycji służbom Wojewody Łódzkiego, które będą dysponować zgłoszonym lokalem. Osoby do kontaktu z ramienia Urzędu Gminy Ozorków:

 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – tel. 42 277 14 51 w godzinach: 800 – 1600 – dni robocze;
 • Pracownik ds. zarządzania kryzysowego UG Ozorków – tel. 503 193 615 – całodobowo.

 Informacje o oferowanej pomocy

 Informacje kierujemy do lokalnych organizacji pomocowych oraz osób prywatnych prowadzących zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie

Jeśli prowadzą Państwo oddolną zbiórkę, o której chcą poinformować za pośrednictwem profilu Gminy Ozorków na portalu społecznościowym facebook.com, aby zwiększyć siłę oddziaływania postu i dotrzeć do większej liczy osób, które mogą włączyć się w prowadzone przez Państwa działania, zachęcamy do przesyłania ogłoszeń na naszą skrzynkę.

 Zbiórka darów

 W dwóch punktach na terenie gminy Ozorków trwa zbiórka darów na rzecz pomocy Ukrainie, tj.:

 • Szkoła Podstawowa w Solcy Wielkiej – godziny zbiórki: 800 – 1800 – dni robocze
 • Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu – godziny zbiórki: 800 – 1800 – dni robocze.

 Kierunek darów obejmuje dwa strumienie: pomoc uchodźcom (w szczególności kobiety i dzieci) oraz pomoc osobom pozostającym na Ukrainie, w tym walczącym. Jeśli chcą Państwo wesprzeć zbiórkę, prosimy o zapoznanie się z poniżej zamieszczoną listą potrzebnych rzeczy: 

 • Środki higieny i czystości, w tym szczególnie dla kobiet i dzieci: (pampersy, podpaski), kosmetyki, grzebienie, papier toaletowy, ręczniki papierowe,
 • Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony, bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerze, łyżki, widelce, noże, szkło lub plastik,
 • Inne: zapałki, baterie, powerbanki, latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, termosy, leki (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel, przeziębienie),
 • Pomoc dla walczących: nowe - koce i śpiwory, bluzy polarowe, buty trekkingowe, kurtki.

 Pamiętajmy!!! Pomoc Ukrainie, w tym przybywającym do naszego kraju uchodźcom, jest bezinteresowna. Jeśli chcesz pomóc – robisz to z potrzeby serca, a nie w celu uzyskania korzyści finansowych!

 


Informacje na dzień 28 lutego 2022 roku


 1. Gminne punkty zbiórki darów dla Ukrainy na terenie gminy:
 • Szkoła Podstawowa w Solcy Wielkiej – godziny zbiórki: 800 – 1800 – dni robocze
 • Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu – godziny zbiórki: 800 – 1800 – dni robocze 
 1. Telefony kontaktowe, pod którymi udzielane będą informacje na temat zbiórki:
 • Szkoła Podstawowa w Solcy Wielkiej – tel. 42 718 63 24 w godzinach: 800 – 1800 – dni robocze;
 • Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu – tel. 42 718 05 79 w godzinach: 800 – 1800 – dni robocze;
 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – tel. 42 277 14 51 w godzinach: 800 – 1600 – dni robocze;
 • Pracownik ds. zarządzania kryzysowego UG Ozorków – tel. 503 193 615 – całodobowo. 
 1. Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi):
 • Odzież i okrycia: koce zwykłe i termiczne, śpiwory (nowe), materace, płaszcze przeciwdeszczowe, odzież (nowe),
 • Środki higieny i czystości: (pampersy, podpaski), kosmetyki (mydło, żel do mycia, szampony, pasty, szczoteczki do zębów, dezodoranty), grzebienie, papier toaletowy, ręczniki papierowe, worki na śmieci, środki dezynfekujące, maski filtrujące lub jednorazowe,
 • Żywność z długim terminem przydatności do spożycia: kasze, ryż, makarony, konserwy, olej, przetwory pasteryzowane, kawa, herbata, cukier, żywność instant, batony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
 • Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerze, łyżki, widelce, noże, szkło lub plastik,
 • Inne: zapałki, baterie, powerbanki, latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, termosy, leki (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel, przeziębienie). 

Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej? Uwaga! Produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane:

 • Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.),
 • Broń biała,
 • Hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania,
 • Inny sprzęt militarny i paramilitarny,
 • Produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia,
 • Inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej. 
 1. Zbiórki pieniężne:

Gmina Ozorków nie prowadzi zbiórek pieniężnych na rzecz pomocy Ukrainie. Środki pieniężne można przekazać na działania pomocowe kierowane przez polskie organizacje, w tym te najbardziej doświadczone w niesieniu pomocy humanitarnej:

 Więcej informacji na temat zbiórek finansowych i rzeczowych znaleźć można na poświęconej pomocy Ukrainie stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi: www.pomagamukrainie.gov.pl.

 W związku z napływem do Polski, w tym do województwa łódzkiego, obywateli Ukrainy należy wiedzieć:

1) osoby przekraczające granicę powinny zgłosić się do punktów recepcyjnych w woj. podkarpackim lub lubelskim – tam otrzymają wszelką pomoc, również w zakresie organizacji zakwaterowania;

2) z uwagi na fakt, że osoby przekraczające granicę pomijają ww. punkty recepcyjne, Wojewoda Łódzki uruchomił punkty informacyjne w Łodzi (na Dworcu Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska), do których Ukraińcy mogą kierować się z prośbą o pomoc;

3) osoby chcące otrzymać ochronę międzynarodową powinny kontaktować się bezpośrednio z Placówką Straży Granicznej w Łodzi (ul. Maczka 35, tel. /42/ 689-38-40);

4) osoby chcące otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy lub stały powinny bezpośrednio kontaktować się z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ŁUW w Łodzi (ul. Piotrkowska 103, tel. /42/ 664-17-97).

 

 

 

Komunikat do organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, działających na obszarze gminy-Gminy Ozorków,
Wójt Gminy Ozorków na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (t.j.: Dz. U. z 2020r. poz. 638 ze zm.) i w związku z przygotowaniem projektu Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Ozorków w roku 2022r., prosi o zgłaszanie się organizacji społecznych, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, działających na obszarze gminy, w sprawie wydania opinii do projektu Programu, na podstawie art. 11a ust. 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt.