straz1944Przez trzy kolejne – majowe - dni „nasi” podopieczni św. Floriana, tj. druhowie strażacy z jednostek OSP działających na terenie gminy Ozorków – obchodzili lokalnie swoje doroczne święto, oddając przy tym cześć swemu patronowi poprzez uczestnictwo w mszach świętych sprawowanych w Ich intencji przez ks. proboszczów w poszczególnych parafiach.

3 maja świętowali członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z Modlnej i z Czerchowa, a więc w modleńskiej świątyni, gdzie posługę duszpasterską sprawuje ks. Piotr Bratek. W dniu następnym - 4 maja, swoją uroczystość obchodzili strażacy z jednostki OSP Solca Wielka, którzy pomaszerowali do miejscowego kościoła na modlitwę pod przewodem ks. Andrzeja Borczyka. W niedzielę, 5 maja, jako ostatnia w tym roku, świętowała jednostka OSP w Leśmierzu, a mszę świętą odprawił dla tamtejszych strażaków ks. Paweł Pełka.

We wszystkich tych uroczystościach brali udział przedstawiciele gminnego samorządu, tj. Wójt Tomasz Komorowski i Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Ozorkowie dh Władysław Sobolewski, natomiast z-ca Wójta Gminy Ozorków Marian Lemański uczestniczył w obchodach Dnia Strażaka w Solcy Wielkiej.

Kapłani odprawiający msze święte - w intencji wszystkich strażaków - nie omieszkali w swych kazaniach przywołać niezłomnej postaci z czasów rzymskich – przyszłego patrona strażaków – św. Floriana, który wolał oddać swe życie za wiarę niż poddać się oprawcom cesarza Dioklecjana, prześladującego okrutnie Chrześcijan.