Trwa cykl spotkań Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera pn. „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, podczas których uczestnikom wystąpień przekazywane są informacje o ofercie skierowanej do samorządów, organizacji pozarządowych i samych mieszkańców. 26 sierpnia br. przed spotkaniem w Woli Zbrożkowej (gmina Głowno) Grzegorz Schreiber odwiedził wioskę indiańską „Tatanka”, gdzie na ręce sołtys Solcy Małej Anny Pruchniewskiej wręczył czek na kwotę 100 000,00 zł w ramach programu grantowego „Infrastruktura sołecka na plus”.

Projekt zakłada zakup dwumodułowego zestawu kontenerów o powierzchni 35 m2 z przeznaczeniem na świetlicę dla mieszkańców sołectwa Solca Mała, w tym członkiń lokalnego KGW oraz stowarzyszenia Słony Strumyk z Solcy Małej.

wlasnykat001
wlasnykat002
wlasnykat003
wlasnykat004
wlasnykat005
wlasnykat006
wlasnykat007
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7

- Innowacyjnością samego projektu, tak wymaganą przy składaniu wniosku przez sołectwo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, było powstanie świetlicy, której w Solcy Małej po prostu nie ma. Oznacza to, że mieszkańcy nie dysponują żadnym miejscem spotkań. Do tej pory spotkania sołeckie, wybory sołtysa, zebrania członkiń KGW czy stowarzyszenia odbywały się w domach prywatnych, co było kłopotliwe zarówno dla gospodarzy jak i mieszkańców sołectwa i w znacznym stopniu ograniczało częstotliwość spotkań i integrację społeczną – wyjaśnia Wójt Gminy Ozorków Tomasz Komorowski.

Trzeba podkreślić, że społeczność, czyli zasoby ludzkie stanowią niewątpliwie atut sołectwa Solca Mała. Mieszkańcy są bardzo aktywni i chętnie podejmują nowe wyzwania – z tego też powodu powstało stowarzyszenie Słony Strumyk, które wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich przy wsparciu LGD Polcentrum zrealizowało już kilka projektów, w tym: Grant na Dobry Start czy Działaj Lokalnie. Powstanie świetlicy było od wielu lat marzeniem mieszkańców Solcy Małej o ośrodku edukacyjno-kulturalnym, gdzie lokalna społeczność będzie mieć możliwość dokształcania się oraz kultywowania tradycji ludowych.

- Chcemy, by było to miejsce, które przyciągnie mieszkańców w różnym wieku, zaktywizuje do działań na rzecz lokalnej społeczności, ale i pobudzi do samorozwoju. Chcemy pogłębiać relację międzysąsiedzkie poprzez organizowanie w świetlicy lekcji, warsztatów, spotkań tematycznych czy zapraszanie gości. W naszych czterech kątach nie zabraknie pokazów, kursów, warsztatów kulinarnych czy kultywowania świąt m.in. ziemniaka, chłopa oraz wieczoru świętojańskiego. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ pomysłów nam nie brakuje, dlatego z niecierpliwością czekamy na realizację naszej inwestycji – mówi sołtys Solcy Małej Anna Pruchniewska.

Budynek świetlicy powstanie w okolicach boiska w Solcy Małej do końca 2022 roku. Wokół świetlicy posadzone zostaną rodzime gatunki drzew i krzewów. O realizacji zadania będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem naszych mediów.

/Red./