JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA,
KIEDY MY ŻYJEMY.
CO NAM OBCA PRZEMOC WZIĘŁA,
SZABLĄ ODBIERZEMY.

niep1845100 lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę nasi rodacy uczcili należycie to niezwykle ważne wydarzenie w historii Rzeczypospolitej. Tak, jak 100 lat temu po zmartwychwstaniu państwa polskiego, tak również i dzisiaj cały naród potwierdził, że nie ma nic cenniejszego jak Niepodległa Polska. Wówczas, wiara w odrodzenie się Rzeczypospolitej i powrót polskości łączyły się z walką i wieloma ofiarami, a dzisiaj wystarczą nasze gorące serca - bijące dla Polski najmocniej. Łącząc się myślą z tamtym bohaterstwem oddajemy cześć Polakom, którzy we właściwym momencie potrafili odzyskać wolność swej Ojczyzny. 123 lata nadziei poprzez podtrzymywanie świadomości narodowej i walki na wielu frontach, w tym w powstaniach narodowych przywiodły naszych rodaków do pamiętnej daty 11 listopada 1918 roku. Znani wielcy Polacy zasłużyli się ogromnie dla Ziemi Ojczystej i również wielu z Nich zapłaciło swoim życiem za działalność zmierzającą do odbudowy polskiej państwowości. Najważniejsze postacie tamtych czasów zwane „Ojcami Niepodległości” to wybitne autorytety – politycy, żołnierze i artyści.

Pierwszeństwo należy się oczywiście Józefowi Piłsudskiemu – Naczelnikowi Państwa, który swym przywódczym fenomenem zdołał w niewoli stworzyć siłę Polaków do walki, a następnie zjednoczyć kraj i zapewnić mu godne miejsce wśród europejskich narodów. Dlatego właśnie Komendant I Brygady Legionów Polskich cieszył się zaufaniem, otrzymał wielką władzę i wziął odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Budując zręby II Rzeczypospolitej współpracował skutecznie z zasłużonymi Polakami: Romanem Dmowskim, Ignacym Daszyńskim, Wincentym Witosem, Wojciechem Korfantym, Ignacym Paderewskim, Józefem Hallerem. O tych nazwiskach zapomnieć nie możemy, choć pełne odrodzenie się polskiego państwa w 1918 r. kosztowało ogrom wysiłku i ofiar wśród wielu innych -zacnych i walecznych Polaków. Dzisiaj Polska pamięta, choć zagmatwana historia naszego kraju świadczy, że nie zawsze można było czcić zasługi twórców naszej „Niepodległej”. Obecnie, służy temu Narodowe Święto Niepodległości, a w tym roku świętujemy jakby w dwójnasób - dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wielu mieszkańców gminy Ozorków w sposób godny przeżywało to historyczne święto na organizowanych - patriotycznych uroczystościach. 10 listopada w sali GOK w Leśmierzu odbył się koncert patriotyczny pod patronatem Wójta Gminy Ozorków, natomiast w dniach następnych w kościołach parafialnych miały miejsce msze św. za Ojczyznę połączone z występami artystycznymi poświęconymi 100-leciu Polski Niepodległej. Ważne jest to, że wszyscy śpiewali nasz Hymn Narodowy. /Szersza relacja w Gminniaku/.