bzura sol070Na dzień 19 września br. zaplanowano w Solcy Wielkiej uroczystości patriotyczno-religijne na okoliczność 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą. Niezmienny cel, przyświecający tej podniosłej inicjatywie to zachowanie pamięci o bohaterach „polskiego września” 1939 roku, którym przyszło złożyć najwyższą ofiarę – własne życie w walce za swoją Ojczyznę. Wszystko to dla 155-ciu żołnierzy poległych na polach Solcy Wielkiej i najbliższej okolicy podczas największej bitwy kampanii wrześniowej w odwecie hitlerowskiemu najeźdźcy. Należny Im hołd za patriotyzm, waleczność i gotowość do obrony Ojczyzny - oddajemy każdego roku we wrześniu, natomiast po 80 latach tragicznych wydarzeń, czynimy to jeszcze dobitniej, jakby z upływem lat nasza świadomość samoistnie wzrastała. Widać to za każdym razem w czasie odbywających się uroczystości, bo wielkie zaangażowanie organizacyjne wspomaga skutecznie siła doświadczeń.

Zaproszenie Wójta Gminy Ozorków Tomasza Komorowskiego i Starosty Zgierskiego Bogdana Jaroty zgromadziło w tym dniu w Solcy Wielkiej wiele grup zorganizowanych, oficjalnych delegacji, młodzieży szkolnej, Wojska, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli władz samorządowych i oczywiście wielu tamtejszych mieszkańców. Przy zaangażowaniu władz samorządowych i kościoła uhonorowano spoczywających na cmentarzu w Solcy Wielkiej bohaterów. Rozpoczęto mszą świętą za poległych w „Bitwie nad Bzurą”, którą odprawił w miejscowym kościele Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Solcy Wielkiej ks. Andrzej Borczyk. /Szersza relacja w Gminiaku/. Pao