"#SZCZEPIMY SIĘ" Piknik rodzinny w Gminie Ozorków

plakat a3

Szczepieniobus w gminie Ozorków

kampania szczepieniaW ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 mobilny punkt szczepień zawita w najbliższym czasie do naszej gminy.

• 26 września br. (niedziela) zapraszamy do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Modlnej w godzinach 9.00-15.00,
• 3 października br. (niedziela) zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury w Leśmierzu w godzinach 9.00-15.00.

Chętne osoby będą zaszczepione jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson. Szczepieniobusy będą wyposażone w niezbędne leki, laptopy z dostępem do mobilnego internetu oraz drukarki, by zaszczepione osoby mogły od razu otrzymać unijne certyfikaty COVID-19.

  

mobil pkt szczepien

82. rocznica Bitwy nad Bzurą w Solcy Wielkiej

Rocznica 16Następnego dnia po obchodach 82. rocznicy polskiego września w Modlnej miały miejsce uroczystości rocznicowe dla upamiętnienia ofiar Bitwy nad Bzurą 1939 roku na polach Solcy Wielkiej i pobliskich miejscowości. W dniu 17 września br., również z inicjatywy Wójta Gminy Ozorków Tomasza Komorowskiego, oddano tam hołd poległym żołnierzom spoczywającym na cmentarzu wojennym w Solcy Wielkiej. Mszę świętą w Ich intencji odprawił ks. proboszcz Andrzej Borczyk. /Szersza relacja w Gminniaku/.
Pao

Czytaj więcej: 82. rocznica Bitwy nad Bzurą w Solcy Wielkiej

82 rocznica Bitwy nad Bzurą w Modlnej

IMG 7712Przykre wspomnienia o Bitwie nad Bzurą w kampanii wrześniowej 1939 roku są corocznie naszym udziałem, bo zapomnieć o tym nie możemy, natomiast musimy z godnością pielęgnować pamięć o wielkim bohaterstwie polskich żołnierzy. Ten najbardziej tragiczny fragment z dziejów państwa polskiego nie dał się wymazać z pamięci samych uczestników bądź świadków tamtych wydarzeń nawet w najgorszych latach PRL-u, i oczywiście nie jest to możliwe w stosunku do naszej świadomości, bo doskonale wiemy, że wówczas nad naszym narodem zawisła groźba zagłady zaplanowana przez dwa sąsiadujące z nami państwa totalitarne.

Czytaj więcej: 82 rocznica Bitwy nad Bzurą w Modlnej

Dożynki Gminno-Parafialne w Modlnej 2021

IMG 7313W pierwszą niedzielę września br. rolnicy z gminy Ozorków obchodzili swoje doroczne „Święto plonów”, a miejscem przewidzianych po temu uroczystości była miejscowość Modlna. Naturalnie więc, duchowym gospodarzem Dożynek Gminno-Parafialnych Anno Domini 2021 był Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modlnej ks. Proboszcz Piotr Bratek, który powitał wszystkich rolników i zaproszonych gości, poświęcił przyniesione na dożynki płody rolne i sprawował w intencji braci rolniczej mszę świętą.

Czytaj więcej: Dożynki Gminno-Parafialne w Modlnej 2021

Rekompensaty z ARiMR

krowaW związku z sygnałami, że nie do wszystkich dostawców dotarła wiadomość o możliwości uzyskania rekompensaty z ARiMR za niezapłacone faktury za mleko, jeśli to możliwe, prosimy o przesłanie przez Sołtysów kurendy następującej treści:

Informacja dla dostawców mleka Spółdzielni Mleczarskiej w Ozorkowie

Do 16 sierpnia 2021 r. należy złożyć do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wniosek w celu uzyskania do 80% kwoty niezapłaconych faktur za mleko.

Czytaj więcej: Rekompensaty z ARiMR

Zachęcamy do szczepień!!!

plakat szczepienia

Dynamika zakażeń w kraju w ostatnim tygodniu wskazuje na tendencję wzrostową. Oznacza to, że w najbliższych tygodniach czeka nas kolejna fala pandemii SARS-Cov-2.
Doświadczenia płynące z państw o wysokim odsetku osób zaszczepionych jednoznacznie wskazują na zdecydowane obniżenie liczny hospitalizacji i zgonów wśród osób chorujących na COVID-19. Od nas zależy, jaki będzie przebieg tej fali i czy będzie wiązała się w wyniszczającym dla gospodarki lockdownem, zamknięciem szkół i przedszkoli oraz paraliżem systemu opieki zdrowotnej.
Wysoki odsetek osób zaszczepionych to większa ochrona dla tych, którzy z przyczyn obiektywnych nie mogą się zaszczepić – im większa liczba zaszczepionych tym mniejsza szansa na transmisję wirusa. To także niższe prawdopodobieństwo kolejnych mutacji SARS-CoV-2, dlatego zachęcamy do szczepień!!!
Przypominamy, że zapisy na szczepienia mogą być prowadzone poprzez:
• stronę: pacjent.gov.pl,
• infolinię – nr telefonu: 989,
• osobiście w GZOZ Sokolniki-Parcela lub telefonicznie pod numer 42 710 12 24.

Zapraszamy!

SKŁADANIE WNIOSKU O DOWÓD OSOBISTY PRZEZ INTERNET

W związku ze zmianami przepisów ustawy o dowodach osobistych, tylko do 26 lipca 2021 r., do godz. 23.59, można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego korzystając z drogi elektronicznej - za pośrednictwem platformy ePuap na stronie obywatel.gov.pl.
Począwszy od 27 lipca osoba ubiegająca się o dowód będzie musiała osobiście złożyć wniosek o jego wydanie w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju.

TSW 2022 – Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 12 i 13 stycznia 2022 r. w Nadarzynie

TSW2022 12edycja

 

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w XII edycji Targów TSW 2022, które odbędą się w dniach 12–13 stycznia 2022 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

To wyjątkowa edycja, organizowana po dwuletniej przerwie, dlatego tym bardziej cieszymy się na spotkanie z Państwem. Targi będą znakomitą okazją, by ogrodnicy nawiązali kontakt z producentami i dystrybutorami maszyn, środków ochrony roślin, nawozów, dostawcami środków do produkcji oraz usług.

Targom tradycyjnie towarzyszyć będą liczne konferencje, podczas których będzie można zapoznać się m.in. z najnowszymi trendami w:

• sadownictwie,
• produkcji truskawek,
• warzywnictwie,
• uprawach pod osłonami,
• przetwórstwie owoców i warzyw (nowość),
• ogrodnictwie ekologicznym i zrównoważonym.

Wśród prelegentów będą zarówno polscy, jak i zagraniczni specjaliści, naukowcy oraz praktycy. Dla zwiedzających przygotowaliśmy darmowy parking oraz dofinansowanie grup zorganizowanych.

Więcej informacji na temat targów oraz warunków uczestnictwa w imprezie znajduje się na stronie internetowej: www.tsw.pl.

Do zobaczenia!
Zespół TSW

KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO - „Moja rodzina świetnie się spisuje”

konkurs foto spis 21

 

ikona pdf - REGULAMIN KONKURSU

 

Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

pogadajmytutaj 21

Prace geodezyjne na start

geodezjaW związku z licznymi pytaniami mieszkańców naszej gminy, przypominamy o trwających pracach związanych z modernizacją ewidencji gruntów, budynków i lokali dla wszystkich obrębów gmin z terenu powiatu zgierskiego, w tym gminy Ozorków. Firmą odpowiedzialną za ich wykonanie na terenie naszej gminy jest Geoorange Łukasz Antkiewicz z Bukowca.
Firma geodezyjna przeprowadza prace terenowe mające na celu aktualizację ewidencji gruntów i budynków oraz dostosowanie jej zapisów do obowiązujących przepisów prawnych. Wynikiem pomiarów i oględzin będzie doprowadzenie rejestrów i map do zgodności ze stanem rzeczywistym i prawnym w zakresie: budynków, lokali i sposobu użytkowania gruntów.
Zgodnie z prośbą Starosty Zgierskiego zwracamy się do mieszkańców o umożliwienie geodetom wstępu na posesje, udzielanie informacji o posiadanych dokumentach oraz ułatwienie wykonania wszelkich innych niezbędnych czynności geodezyjnych.

Rusza modernizacja: aż pięć naborów wniosków w jednym terminie

arimr wnioski 21

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na "Modernizację gospodarstw rolnych", i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje do 19 sierpnia 2021 r.

Po raz pierwszy w tym samym terminie można składać wnioski o przyznanie pomocy dotyczące wszystkich obszarów wsparcia w ramach "Modernizacji gospodarstw rolnych", tj.: rozwój produkcji prosiąt (obszar A); rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B); rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C); inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) oraz nawadniania w gospodarstwie.

Wysokość i poziom pomocy

Limity wsparcia, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynoszą:

• rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł;
• rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł;
• rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł;
• inwestycje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi 200 tys. zł;
• nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich obszarach jest, co do zasady, przyznawana w postaci dofinansowania wydatków przeznaczonych na realizację danej inwestycji. Standardowo wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania jest wyższy i wynosi 60 proc., z tym że w przypadku inwestycji w nawadnianie o pomoc nie może ubiegać się wspólnie grupa rolników.

Czytaj więcej: Rusza modernizacja: aż pięć naborów wniosków w jednym terminie

Już od 1 lipca obowiązek składania deklaracji do CEEB

Już 1 lipca rozpoczyna się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.
Każdy budynek, który posiada zainstalowane źródło ciepła lub spalania paliw o mocy nominalnej do 1MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.
Deklarację można złożyć w prosty sposób przez Internet, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że posiada się Profil zaufany/bankowość elektroniczną/e-dowód. Jeżeli nie masz dostępu do Internetu deklarację możesz złożyć osobiście w urzędzie właściwym dla lokalizacji zgłaszanej nieruchomości albo wysłać do urzędu listem poleconym.
Na wysłanie deklaracji obywatele mają 12 miesięcy w przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw eksploatowanych przed 1 lipca 2021 r.
W przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r. będzie to 14 dni od instalacji źródła ciepła lub spalania paliw.

Deklaracja zawiera takie informacje jak:

  • Imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby
  • Adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw.
  • Opcjonalnie numer telefonu właściciela lub zarządcy
  • Adres e-mail również opcjonalnie
  • Informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła i źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Więcej informacji, w tym druki deklaracji, pod linkiem

Apel do odbiorców wody podłączonych do wodociągów, o ograniczenie poboru wody do celów bytowych i oszczędne gospodarowanie wodą

W związku z występującymi ekstremalnie wysokimi temperaturami, powodującymi bardzo duże zużycie wody na poziomie maksymalnych wydajności ujęć wody i w efekcie spadki ciśnienia wody w wodociągu, mogące spowodować okresowe przerwy w jej dostawie do części odbiorców, w trosce o byt naszych odbiorców zwracamy się z apelem o racjonalne i oszczędne gospodarowanie wodą. W szczególności apel ten kierujemy do osób przebywających w miejscowościach: Sokolniki Las, Aleksandria, Katarzynów, Helenów, zaopatrujących się w wodę ze stacji wodociągowej Sokolniki-Las. Prosimy o korzystanie z wody z sieci wodociągowej wyłącznie do niezbędnych celów bytowych i powstrzymywanie się od podlewania trawników, ogródków, upraw działkowych, rolnych, sadowniczych, mycia samochodów, napełniania przydomowych basenów, podłączania kurtyn wodnych itp. Tylko takie ograniczenia mogą zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w wodociągu oraz nie spowodują przerw w jej dostawie użytkownikom sieci wodociągowej oraz powstania deficytu wody. Oszczędzanie wody jest również niezbędne w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w hydrantach na potrzeby ochrony przeciwpożarowej.

BAKUPI Sp. z o.o. z s. Boczki
Eksploatator sieci i urządzeń wodociągowych
na terenie gminy Ozorków

„Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”

W związku ze wznowieniem naboru wniosków do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o dofinansowanie jednostek samorządu terytorialnego w ramach programu pn. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej, uprzejmie informuję, że Gmina Ozorków planuje ubiegać się o to dofinansowanie.

Program obejmuje: odbiór odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag używanych w gospodarstwach rolnych.
Rolnicy zainteresowani usunięciem folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej będą zobowiązani we własnym zakresie dostarczyć ww. odpady na teren PSZOK w Modlnej w terminie, o którym będziemy informować telefonicznie.

Warunkiem udziału w Programie jest złożenie formularza zgłoszeniowego wraz z klauzulą RODO w terminie do dnia 15 lipca 2021 r. w Urzędzie Gminy Ozorków w pokoju nr 6 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Formularze dostępne są w urzędzie (pokoju nr 6) oraz w zakładce druki do pobrania.

Informacja dotycząca programu pod nr telefonu 42 277 14 44 wew. 127

Złożenie niniejszego wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem 100% dofinansowania. Wnioski będą realizowane w kolejności zgłoszenia do wyczerpania limitu środków w uzyskanej dotacji.
Informujemy, że złożenie formularza nie stanowi zobowiązania mogącego być podstawą roszczeń. Dofinansowanie nastąpi w przypadku gdy Gmina Ozorków otrzyma dotację na zadanie z zakresu usuwania folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz po przeprowadzeniu wyboru wykonawcy zadania.

Spis Powszechny 2021

spis czerwiec 21

Modernizacja gospodarstw: pięć naborów wniosków w jednym terminie

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”, i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Wnioski Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała do 19 sierpnia 2021 r.

Po raz pierwszy odbędą się w tym samym terminie nabory wniosków o przyznanie pomocy dotyczące wszystkich obszarów wsparcia, tj.: rozwój produkcji prosiąt (obszar A), rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) oraz rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) a także obszaru związanego z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu (obszar D) oraz nawadniania w gospodarstwie.

Limity wsparcia, jakie można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, wynoszą:

• rozwój produkcji prosiąt (obszar A) – 900 tys. zł;
• rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B) – 500 tys. zł;
• rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C) – 500 tys. zł;
• racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmiana profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawa jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu (obszar D) – 500 tys. zł, przy czym w przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem lub budową, lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach maksymalna wysokość pomocy wynosi – 200 tys. zł;
• nawadnianie w gospodarstwie – 100 tys. zł.

Pomoc na „Modernizację gospodarstw rolnych” we wszystkich obszarach jest, co do zasady, przyznawana w postaci dofinansowania wydatków przeznaczonych na realizację danej inwestycji. Standardowo wynosi 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania jest wyższy i wynosi 60 proc.

Czytaj więcej: Modernizacja gospodarstw: pięć naborów wniosków w jednym terminie