E-dowód, czyli rewolucja w dowodach osobistych

Wielkość czcionki:

edowodOd 4 marca 2019 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy z zakresu wydawania dowodów osobistych. Nowe dokumenty zawierać będą warstwę elektroniczną, dzięki czemu w dużej mierze ułatwią załatwienie wielu urzędowych spraw. Bez wychodzenia z domu będziemy mogli zalogować się do portali administracji publicznej (np. ePUAP), elektronicznie podpisywać dokumenty oraz korzystać z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość i obywatelstwo jego właściciela, uprawnia także do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dokument. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie e-dowodu jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie.

- CAN będzie potrzebny do skorzystania z elektronicznych funkcji dowodu. Chroni także dokument przed odczytaniem przez osoby niepowołane danych zapisanych w warstwie elektronicznej – wyjaśnia Renata Michalak, inspektor w Referacie Oświaty, Zdrowia i Spraw Obywatelskich.

Jeśli chcemy używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy jego odbiorze należy ustalić kody PIN: do logowania – PIN1 (zawierający 4 cyfry), do składania podpisu osobistego – PIN2 (zawierający 6 cyfr). Kod PIN2 ustalają tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty.

Uwaga! Jeśli Twój dowód jest nadal ważny – nie musisz go wymieniać!

***

W przypadku kradzieży lub zagubienia e-dowodu należy niezwłocznie zgłosić ten fakt w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez internet na stronie www.obywatel.gov.pl. E-dowód zostanie unieważniony od razu. Kradzież e-dowodu można również zgłosić Policji. Nawet jeśli nie posiadamy konta bankowego, warto zagubienie e-dowodu zgłosić w dowolnym banku. Dzięki temu zadbamy o swoje bezpieczeństwo i ochronimy się przed oszustami.

/Red./