Gdzie szukać nieodpłatnej pomocy prawnej?

pomocMieszkańcy powiatu zgierskiego, będący w trudnej sytuacji materialnej, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej z zakresu m.in. prawa rodzinnego, prawa pracy, spraw z zakresu rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, prawa do opieki zdrowotnej i prawa karnego, a także nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, obejmującego w szczególności: poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień oraz w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W 2019 roku na terenie powiatu zgierskiego funkcjonuje pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz dwa punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Punkty zostały zlokalizowane w taki sposób, by umożliwić dogodny dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej wszystkim mieszkańcom powiatu zgierskiego.

- Osoby korzystające z pomocy mogą udać się do dowolnego punktu i nie są zobowiązane do zachowania zasad rejonizacji. Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, zgodnie z ustawą, przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej – podkreśla Starosta Zgierski Bogdan Jarota.

W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej porad udzielają adwokaci lub radcy prawni, natomiast w punktach nieodpłatnego poradnictwa doradcy. Udzielanie ww. pomocy odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu wizyty (telefonicznie – pod numerem 785 050 293 lub elektronicznie – adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Poniżej znajdą Państwo harmonogram wszystkich punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu zgierskiego w 2019 roku oraz listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa.

***

Osoba uprawniona ubiegająca się o nieodpłatną pomoc prawną lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie zobowiązana jest udokumentować swoje uprawnienia zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej składając pisemne oświadczenie, o którym mowa w ww. artykule.

Oprac. na podst. informacji Starostwa Powiatowego w Zgierzu

Załączniki: