„Od Kujawiaka do Oberka”

dyplomKapela Ludowa im. Tadeusza Kubiaka wyjeżdżała w tym roku na XVII Spotkania Folklorystyczne Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka” pełna obaw. Biorąc od 17 lat udział w tym znanym festiwalu 27 maja br. uczestniczyli w nim bez najważniejszej osoby, mistrza skrzypiec – Tadeusza Kubiaka. Ze wzruszeniem uczciliśmy minutą ciszy trzech znanych, zmarłych muzyków ludowych z woj. Łódzkiego, w tym p. Kubiaka, którzy przez lata byli zapraszani przez organizatorów Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz Łódzki Dom Kultury do udziału w Spotkaniach Folklorystycznych. Opracowane przez naszych muzyków cztery utwory regionu łęczyckiego: Kujon, Kujawiak, Mazur  i Oberek wykonali na scenie po mistrzowsku. Zdobyli I nagrodę ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Następną miłą informacją jaką usłyszeliśmy w Sieradzu podczas ogłaszania wyników, dotyczyła udziału Kapeli im. Tadeusza Kubiaka w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Pragnę przypomnieć naszym czytelnikom, że Kapela po raz pierwszy została wytypowana przez ŁDK do udziału w Festiwalu w 2008r. i zdobyła I miejsce, natomiast w 2012 i 2015r. wrócili z Kazimierza z głównymi festiwalowymi nagrodami „Basztami”.

Województwo łódzkie oprócz naszej kapeli reprezentować będą jeszcze dwie kapele autentyczne. Nie wiemy jeszcze jaka będzie ogólna liczba kapel autentycznych z całej Polski. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w dniach 22,23,24,25 czerwca. Życzymy naszej Kapeli powodzenia.

• dyplom