TAJEMNICE CZERCHOWSKIEGO GRODZISKA

czerchow36Niezwykłe spotkanie z historią zorganizowano 21 kwietnia br. w sali OSP w Czerchowie, na które zapraszali mieszkańców Wójt Gminy Ozorków i Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. W programie gminnym - obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę przewidziano również miejsce dla historycznych wydarzeń sprzed 1000 lat. Okazuje się, że fragment terenu dzisiejszego sołectwa Czerchów jest dla naukowców niezwykle wartościowym obiektem badań. Mowa, oczywiście o - znanym już dla wielu z nas - pierścieniowatym grodzisku powstałym niejako w VIII wieku. Tak imponująco odległa historia sięgająca czasów jeszcze wcześniejszych niż początki tworzenia zrębów państwa polskiego przez znanych władców z dynastii Piastów dotyczy właśnie Czerchowa w gminie Ozorków. Już w okresie międzywojennym daje znać o sobie wielkie zainteresowanie archeologów grodziskiem w Czerchowie, a pierwsze badania wykopaliskowe przeprowadziło w 1938 roku Miejskie Muzeum Etnograficzne w Łodzi. 30 lat po II wojnie światowej powrócono do Czerchowskiego Grodziska, czego efektem było przebadanie przez specjalistów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi wału obronnego od strony północnej i południowej wraz z majdanem.

Na kolejne badania archeologiczne grodzisko czekało kolejne 30 lat, co przebiegało we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Łodzi i Starostwem Powiatowym w Zgierzu. Pod kierunkiem dyr. Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi prof. Ryszarda Grygiela wznowiono stosowne badania na tym historycznym obiekcie. W dniu 21 kwietnia br. prof. Grygiel przybył do remizy strażackiej OSP Czerchów, by naszym mieszkańcom o tym wszystkim opowiedzieć. Zacnego gościa powitał Wójt Gminy Ozorków Tomasz Komorowski i wprowadzając zgromadzonych mieszkańców w tematykę spotkania zaprosił Pana profesora do historycznej opowieści o „Tajemnicach Czerchowskiego Grodziska”. /Szersza relacja w Gminniaku/. Pao

• czerchow01
  • czerchow02