Zaproszenie - wykład dot. WZW A

pis logoWirusowe zapalenie wątroby typu A, nazywane „żółtaczką pokarmową”, to ostra choroba zakaźna, która rozwija się w wyniku uszkodzenia wątroby przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Ryzyko ciężkiego przebiegu WZW A zwiększa się wraz z wiekiem chorego i szacuje się, że 20% chorych wymaga hospitalizacji.


W ostatnim czasie obserwujemy gwałtowny wzrost zachorowań. Od 1 stycznia 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. zarejestrowano w woj. łódzkim 143 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W całym 2016 r. odnotowano w woj. łódzkim 2 przypadki WZW A. Wzrost zachorowań odnotowywany jest również w całej w Polsce. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1 stycznia 2017 r. do 31 sierpnia 2017 r. stwierdzono 1217 przypadków zachorowań na WZW A, natomiast w analogicznym okresie w 2016 r. – 26.

Czym jest WZW A? Jak i kiedy możemy się zakazić? Jak się ochronić? Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi zaprasza na wykład „Co powinieneś wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby typu A?”, który odbędzie się 12 września br., o godz. 12.00, w auli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Wprowadzeniem do wykładu będzie wystąpienie dr n. med. Urszuli Sztuka-Polińskiej, Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi. Prelekcję wygłosi lek. med. Anetta Bartczak, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Lekarskiej, pracownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Chorób Wątroby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Po wystąpieniach – czas przewidziany na dyskusję.

„Co powinieneś wiedzieć o wirusowym zapaleniu wątroby typu A?” będzie XXVII „Spotkaniem ze Zdrowiem”. Organizatorem tego cyklu wykładów jest Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi. Spotkania mają na celu kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań zdrowotnych. Kierowane są do mieszkańców woj. łódzkiego, do wszystkich zainteresowanych zdrowym i bezpiecznym stylem życia.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. W związku z ograniczoną liczbą miejsc, prosimy o zgłoszenie uczestnictwa – nr tel.: 42 25 36 302 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje na temat „Spotkań ze Zdrowiem” na stronie www.pis.lodz.pl

ikona pdf - Zaproszenie

ikona pdf - Program spotkania