bzura modl035Patriotyczno-religijna uroczystość w Modlnej, poświęcona polskim żołnierzom, którzy zginęli w kampanii wrześniowej 1939 roku, odbyła się następnego dnia po uroczystościach w Solcy Wielkiej, a więc 20 września. Społeczeństwo Modlnej i okolicznych wsi oddaje hołd  142 obrońcom Ojczyzny – polskim żołnierzom, którzy ginęli za Ojczyznę, nie poddając się dobrowolnie hitlerowskim oprawcom. Oddając cześć polskim bohaterom, zarówno mieszkańcy jak i pozostali uczestnicy spełniają  jednocześnie dwa patriotyczne uczynki – potrafią zarówno  uhonorować obrońców swojego kraju jak również mieć znaczący wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.

Właśnie obecność uczniów i nauczycieli utwierdza nas w przekonaniu, że szacunek dla poległych i żywa lekcja historii są dobrą ku temu  metodą. Mszę świętą w intencji poległych żołnierzy spoczywających  na modleńskim cmentarzu  odprawił w miejscowym kościele Proboszcz Parafii p.w. „Bożego Ciała i Św. Stanisława Biskupa Męczennika ” w Modlnej ks. Piotr Bratek. Obecne były poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Modlnej, OSP Modlna i OSP Czerchów wraz z Orkiestrą Dętą OSP Solca Wielka. Uroczystość zaszczycił poseł na Sejm RP p. Marek Matuszewski.  /Szersza relacja w Gminniaku/. Pao